Måla med magneter

Av: 
AteljenS

Kan det gå att måla med magneter?

Vi har prövat att fästa ihop magnet och metall med något material mellan, säger Anton. Det funkar med plast, kartong, papper.

När barnen kom in i Ateljén var där uppdukat med magneter, gem, skruvar, kulor och ett papper på en pappskiva som vilade på två pallar. 

Vi  började med att styra föremålen med en stor magnet som de hade under skivan. Sen klickade vi på färger. Färgerna blandade sig och det var kul! Ibland fastnade föremålen i färgen. Vi fick pröva på olika sätt att få föremålen att röra sig. "Det kanske beror på att det blir vått"." Eller att det blir för  tjockt" "Det går bäst om en rör magneten långsamt". "Det är roligare att röra den fort"

Barnen har en rolig stund när de skapar tillsammans.  De använder sig av sina tidigare erfarenheter och och skaffar sig nya så de kan exprimentera vidare.