Studiebesök från Japan

Av: 
Vesna

Idag fick vi återbesök av den japanska forskaren Aiko Oshiro som studerar det svenska förskolesystemet. När hon var hos oss i höstas var fokus på friskolesystemet och nu var hon intresserad av hur övergång från förskola till förskoleklass går till.

Men vi hann också med #pressatläge, förskoleupproret, maxtaxan, barn med npf, lågaffektivt bemötande, mina debattartiklar men ocksåViljan 2.0, mitt poddavsnitt och hur vi vill förändra vår organisation för att möta framtidens utmaningar. 

Hon uppskattade min ärlighet kring "världens bästa förskola" då de flesta hon mött gett en mer ensidig och postiv bild. Ska Japan bygga upp sitt förskolesystem så behöver ju inte de göra samma misstag som gjorts i Sverige tänker jag. 

Själv fick jag en inblick i det japanska systemet och insikten om att våra barn är så lika. Hur vi möter dom kan däremot vara olika och att olika behöver inte vara kopplat till kultur, då vi gör så olika inom det svenska systemet. Väldigt spännande och givande möte.