FN veckan uppmärksammas i köket

Av: 
Köket

Vecka 43 är det dags för årets FN vecka i våra almanackor. Köket vill uppmärksamma FN:s barnkonvention om barns rättigheter i världen. Vi gör det på vårt sätt genom att sätta upp en världskarta i matsalen och äta mat från olika länder denna veckan. Då sätter vi upp det landets flagga på kartan och kanske kan vi om ett tag se att vi ätit mat med inspiration av många länder och kan se dess flaggor på kartan. 

Denna gången äter vi från dessa länder: Danmark, Grekland, Thailand, Italien och USA se utförligare matsedeln här på hemsidan under föräldrasidor/ lunchmeny. 

Sen en STOR önskan från köket, skall era barn vara lediga vecka 44 då skolorna har lov, säg till oss så snabbt som möjligt. Då beställer vi mindre liter mjölk mm, tack så jättemycket.

Trevlig helg!
Ragnhild