Förskollärare, nu finns det plats för dig på Viljan!

Av: 
Vesna

Till Viljan söker vi nu förskollärare som vill vara med och utveckla verksamhet och sig själv till nästa nivå. 

Vårt framgångsrecept sedan 2008 är pedagoger som får utvecklas i en dynamisk organisation, för hos oss växer både vuxna och barn.

Vi erbjuder en stimulerande arbetsplats där alla vill arbeta Reggio Emilia inspirerat. Vi diskuterar, reflekterar och tillsammans påverkar vi verksamheten framåt. Hos oss är reflektions- och planeringstid schemalagd och handleds av vår pedagogista. Vi har en naturlig utemiljö där barnens fantasi får fritt spelrum. I vårt tillagningskök lagas maten från grunden och vår vaktmästare fixar det mesta i våra miljöer.

Vi tror att du är en medforskande pedagog som ser miljön som den tredje pedagogen och arbetar med pedagogisk dokumentation. Du vill utmanas och fortsätta växa både som pedagog och person. Du är trygg i dig själv och har ett reflekterande arbetssätt. I din kommunikation är du tydlig, ärlig och arbetar med öppna frågor.

Skicka din ansökan med cv till vesna.birkedahl@forskolanviljan.se senast 3 april. Vill du veta mer ring Vesna på 0731-838644.