Sommar i sikte

Av: 
Köket

Tack alla för en trevlig Förskolans Dag. Jätteroligt för oss i köket att hinna träffa er föräldrar som vi annars ser susa förbi i bilarna.

Nu håller vi på att planera matsedeln för de kommande veckorna innan semestern. Man kan tro att nu skall vi bara äta ur frysar och kylar, så är det inte. Det skapas nya rätter hela tiden. Köttfärs kan bli en hel del och även fisken. Och så alla goda tillbehör som finns hemma.

Vi har alltid bra med mat hemma, en leverans kan bli fel, klämdagar mm så nu skapar vi fritt ända till semestern. Plus nytt därtill förstås, särskilt av sommarens grönsaker och frukt. Vill gärna be er att säga till om ni skall vara lediga utöver de veckor då vi stänger helt. Det blir extra gott alla dagar om vi vet antalet barn så nära som möjligt. Alla dagar. Två barn per avd som är hemma blir ju över 10 varje dag för köket. 

Sen blir det midsommarlunch förstås, iår den 13 juni. Kanske blir det lite extra dagen innan midsommar också, fira är ju aldrig fel.

/Ragnhild